menu této stránky
» vítejte  » náš sokol  » novinky

TJ Sokol Oskořínek

článek pro oskořínecký obecní zpravodaj
(únor 2012)

V roce 2011 byla obnovena činnost Sokola v Oskořínku. Zájmem našeho spolku jsou turisticko-vlastivědné aktivity, sport, obnova a udržení regionálních tradic. Loni jsme zorganizovali slavnost k výročí „1111 let“ od data první písemné zmínky o obci. V červenci jsme zažili spoustu legrace při putování na Přístavní slavnosti do Nymburka. Na konci prázdnin proběhl dětský den. V říjnu z naší vesnice vyjel plný autobus nadšených sokolů na turistický výlet do okolí Malé Skály, který prověřil naší fyzickou zdatnost. Povedenost těchto akcí, které nebyly jen pro členy sokola, ať posoudí každý sám.

Ve svém názvu (a nejen v něm) se držíme myšlenky, se kterou byl Sokol v 19. století založen, vyjádřené řeckým slovem kalokagathia. Jednota tělesné a duševní krásy, dobroty, poctivosti a statečnosti.
Nabízí se i jiné řecké slovo, vzletnější, nežli myšlenka: idea. Pro pamětníka však slovo navýsost podezřelé. Ideologie a politika vpašovaná do sokolského hnutí měla za následek odštěpení mnoha sokolských jednot za první republiky, podobná ideologie vedla k zákazu Sokola za okupace a stejná ideologie vedla k opětnému zrušení Sokola po roce 1948. Narozdíl od obou ideologií myšlenka přetrvala, pomohla legionářům probít se přes celou Sibiř, pomohla během II. světové války domácímu a zahraničnímu odboji, udržela vzájemnost sokolů rozptýlených po celém světě v r. 1948, pomohla přežít dalších 40 let a nyní pomáhá budovat občanskou společnost, kulturní život v naší obci a jedinečnost každého z nás. Ačkoli nepatříme pod Sokol jako takový, sokolská myšlenka je nám blízká.

I na tento rok plánujeme další akce a činnosti. Ten kdo se zúčastní, se rozhodně nebude nudit. Nejbližší z nich bude Masopust, na který Vás všechny srdečně zveme, přijďte se zapojit do reje masek a večer si zatancovat na Masopustní bál. V březnu budeme putovat za Rumcajsem. Vyjedeme si na horský výlet na běžkách, který nebude jen pro otrlé sportovce, ale i pro ty méně fyzicky zdatné. Spolu s mládežníky uspořádáme dětský karneval a až nás zahřeje sluníčko, tak se na okále sejdeme na velké letní akci s překvapením. Tím výčet činností rozhodně nekončí. S radostí Vás přivítáme a budeme rádi, když se aktivně zapojíte!

Kalos kai agathos, krása a dobrota ať zůstává v jednotě naší, obecní i sokolské.
Nazdar!

Tělovýchovná jednota